poniedziałek, 16 września 2013

Zmniejsza się liczba prób samobójczych wśród Duńczyków

Poraz pierwszy od wielu lat spadła liczba Duńczyków, próbujących odebrać sobie życie za pomocą środków farmaceutycznych.

Jak pokazują najnowsze dane z Duńskiego Rejestru Pacjentów, tylko 3000 osób trafiło w 2012 roku do szpitala z objawami zatrucia z powodu przedawkowania środków przeciwbólowych: to o 521 osób mniej, niż rok wcześniej. Szczególnie duży spadek można zaobserwować wśród młodzieży w wieku od 12 do 20 lat, gdzie liczba prób samobójczych spadła z 1068 do 944.

Profesor psychiatrii Merete Nordentoft ze szpitala Bispebjerg tłumaczy, że pozytywny trend jest konsekwencją zaostrzenia zasad zakupu środków przeciwbólowych.

- "Im trudniej kupić tabletki przeciwbólowe, tym mniej samobójstw" - twierdzi prof. Nordentoft.

Młodzież do 18 roku życia może kupić leki przeciwbólowe wyłącznie po okazaniu recepty od lekarza. Od marca 2011 osoby nieletnie nie kupią leków w miejscach takich jak stacje benzynowe, supermarkety, czy kioski.

Lilian Zøllner badająca przypadki samobójstw w Norwegii wskazuje, że nie musi być to jedyna przyczyna spadku statystyk - wzrosła także świadomość rodziców, którzy zwracają większą uwagę na zachowanie swoich dzieci.

- "Jednocześnie rozpoczęła się debata publiczna o samobójstwach wśród młodzieży, co spowodowało, że poświęcamy im więcej uwagi" - przyznaje Zøllner.

Na potwierdzenie swoich słów przytacza statystykę, mówiącą, że tylko 6% młodzieży próbującej popełnić samobójstwo kupiło tabletki samodzielnie. Większość - 82% - zażyła leki, które już znajdowały się w domu.

Ponadto, od 30 października w życie wchodzi zakaz sprzedaży dużych opakowań leków (zawierających 100 i 300 tabletek). Zamiast tego będzie można kupić tabletki pakowane do blistrów, zawierające maksymalnie 20 sztuk.




/źródło: dr.dk/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz